اصلاح تحریف رسانه ای در مورد فتوای کنترل موالید

حکم حساب شده ای با تمام موازین شرعی و عرفی در «چند سال قبل» درباره «کنترل موالید» از طرف حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه العالی) صادر شده که متأسفانه اخیراً با تحریف در بعضی از جرائد نشر یافته است.

صورت اصلی استفتاء و پاسخ آن به ترتیب زیر است:

 

سؤال: تبلیغ و ترویج مردم مسلمان ایران در امر جلوگیرى و کنترل جمعیّت به عنوان یک کار فرهنگى، اقتصادى و اجتماعى جامعه ایرانى در منابر و محافل دینى، شرعاً چه حکمى دارد؟ آیا خلاف شرع است؟

 

پاسخ : در صورتى که اهل خبره و «کارشناسان متدیّن»، مسأله کنترل و محدود ساختن موالید را یک «ضرورت اجتماعى» تشخیص دهند، شرعاً مى توان «به طور موقّت» با آن موافقت کرد و یا در صورت لزوم به طور حساب شده از آن تبلیغ نمود. در ضمن باید توجّه داشت که افزایش نسل به عقیده هیچ کس جزء واجبات نیست و بنابراین محدود ساختن با شرایط بالا، حرام نمى باشد. البته در مناطقی که محدود کردن جمعیت سبب پیشرفت مخالفان و به هم خوردن موازنه باشد کنترل جایز نیست.

در ضمن لازم است در موارد کنترل جمعیّت به جاى افزایش کمّى به سراغ افزایش کیفى رفت، تا مسلمانانى عالم تر و کارآمدتر به جامعه اسلامى تحویل داده شود و عزّت و عظمت مسلمین حفظ شود و نیز باید توجّه داشت که در مواردى که طبق تشخیص اهل خبره متعهّد، کنترل جمعیّت ضرورى است، باید حتماً از وسایل مشروع استفاده کرد، نه از وسایل نامشروعى مانند سقط جنین و امثال آن.

همیشه موفق باشید

به نقل از: پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیة الله مکارم شیرازی

http://persian.makarem.ir/news/

/ 0 نظر / 21 بازدید