کتاب اسرار آل محمد صلی الله علیه و آله

زندگینامه ی مولف:

مولّف از خواصّ اصحاب امام علی ـ علیه السّلام ـ، و امام حسن و حسین ـ علیهما السّلام ـ و امام زین العابدین ـ علیه السّلام ـ بوده است. او دو سال قبل از هجرت به دنیا آمده بود و در هنگام رحلت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ دوازده سال داشته است. او در پیشگاه معصومین ـ علیهم السّلام ـ مورد وثوق بوده و از علوم سرشار آنها بهره مند شده و از قدمای علمای پیرو اهل بیت و بزرگان اصحاب ائمه ـ علیهم السّلام ـ محسوب می شود و نزد آنان محبوبیّت خاصی داشته است و از ائمه ـ علیهم السلام ـ روایات زیادی نقل کرده است. او در همة اتفاقات و حوادث در کنار حضرت علی ـ علیه السّلام ـ بوده و عضو گروه شرطة الخمیس[1] بوده، و در زمان حجاج یوسف در سال 76 هجری قمری درگذشت.[2]
شهرت سلیم به خاطر این کتاب که با نام های، اصل سلیم، کتاب سلیم و ترجمة آن، اسرار آل محمد، ذکر شده می باشد.

وضعیت نشر:
کتاب حاضر به زبان عربی با تحقیق محمد باقر انصاری و ترجمه فارسی کتاب با نام «اسرار آلِ محمد» به همت نشر الهادی قم در سال 1415 هـ .ق به چاپ رسیده است.
پی نوشت:
[1] . شرطة الخمیس عده ای از اصحاب بودند که با خود عهد کرده بودند که شمشیر به دست گرفته و هر چه مولایشان حضرت علی ـ علیه السّلام ـ دستور داد، بدون هر گونه سؤال و توضیحی عمل نمایند. و آن حضرت نیز بهشت را برای آنان تضمین کرد.
[2] . مقدمه کتاب سلیم بن قیس با تحقیق محمد باقر انصاری زنجانی.

/ 0 نظر / 19 بازدید