سوگنامه ی حضرت علی (علیه السلام)

سوگنامه ی حضرت علی (علیه السلام)

 

علی علیه السلام روی خود را با چشمان اشک آلود ،به سوی قبر پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم نمود و با سخنان شرر بارش از سوی خود و فاطمه علیها السلام بر او درود فرستاد و پاره ای از رازها را آشکار کرد:

 

ای رسول خدا ! از جانب من ودخترت که اکنون در جوارت فرود آمده و با شتاب به تو ملحق شده است سلام باد !

 

ای رسول گرامی!در فراق دختر برگزیده ات ،صبر و تحملم کم شده و تاب و توان از کفم بیرون رفته است.اما پس از رو به رو شدن با مصیبت تو هر مصیبتی برای من کوچک و حقیر است؛زیرا تو را با دست خود در قبر نهادم و هنگام رحلت،سرت بر سینه ام بود که قبض روح شدی :«انّا لله و انّا الیه راجعون».

 

اینک،امانت بازگردانده شده و  گرو پس داده شده؛اما اندوهم جاویدان است و شبهایم به بیداری خواهد گذشت تا زمانی که خداوند،جایگاهی را که تو در آن اقامت داری،برایم برگزیند.به زودی دخترت تو را خبر خواهد داد که چگونه این امت در ستم کردن بر او،یکدیگر را کمک کردند.بنابراین،با اصرار از او بپرس و جریان را به طور دقیق از او جویا شو.این همه ظلم بر ما روا داشتند در حالی که از رفتن تو جیزی نگذشته و یاد تو از خاطره ها نرفته بود.سلام من بر هر دوی شما باد ! سلام وداع کننده،نه سلام  خشمگین خسته ی ملول.

 

اگر از حضورت باز گردم ، نه از روی ملامت و رنجیدگی است ،و اگر از رفتن باز ایستم،به دلیل بد گمانی و سوء ظن به وعده ی خداوند در مورد صابران،نخواهد بود.

 

 از کتاب رخساره ی خورشید(ترجمه و شرح خطبه ی حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها)محمدتقی خلجی

 

حیدرکرار نیم،خانه نشینم ولی

جان به فدای جگر سوخته ات یا علی

 

مرحوم آغاسی

 

التماس دعا

/ 0 نظر / 19 بازدید